Jakie zastosowanie ma cukier kokosowy?

Cukier kokosowy ze strony internetowej www.bee.pl, wytwarza się z kwiatów palmy kokosowej, które to wyrastają bezpośrednio z orzechów kokosowych. Kiedy natniemy łodygę kwiatostanu, wydostanie się z niej słodki sok w kolorze białym. Aż 80 procent tego właśnie soku, stanowiła będzie woda. Kiedy w pewnym stopniu woda odparuje, dostaniemy jasnobrązowy, dosyć gęsty syrop. Później, ten właśnie syrop jest formowany w bloczki, bądź też podgrzewany, aż do chwili kiedy będzie miał on szybką konsystencje. Tak właśnie uzyskujemy cukier kokosowy, który następnie znaleźć możemy w sklepach. Co jeszcze musimy wiedzieć na temat cukru kokosowego.

Cukier kokosowy – jak powstaje?

Jak już nadmieniono wyżej, cukier kokosowy dostajemy z kwiatostanów palmy kokosowej, które to wyrastają wprost z orzecha kokosowego. Te właśnie łodygi są nacinane i wówczas wycieka z nich biały, słodki sok. Ten właśnie sok spływa do naczynia bambusowego, które zaczepia się nieopodal kolby kwiatostanu i wisi on tam nawet 35 dni. Jedno drzewo, może nam dać nawet do 280 listów soku rocznie i znajdziemy w nim, około 80 procent wody. Niezwykle ważne jest to, aby do produkowania cukru kokosowego, dawać sok świeży, niesfermentowany, który ma odpowiednie pH. Kiedy już zebrana zostanie odpowiednia ilość soku, zostawia się go w kadziach, aby odparował i po pewnym czasie uzyskiwany jest gęsty syrop, który ma kolor jasnobrązowy. Zanim on zastygnie, można uformować go w bloczki, czy też podgrzewać dalej, aby uzyskać sypką konsystencję. W sklepach, cukier kokosowy, możemy nabyć w formie niewielkich kryształków, czy też kostek. Rzadziej kupimy cukier kokosowy w formie płynu.

Jakie właściwości ma cukier kokosowy?

Możemy spotkać się z cukrem kokosowym. który będzie występował pod obco brzmiącą nazwą gula java. Cukier kokosowy, swoim wyglądem oraz smakiem przypomina cukier trzcinowy i przy tym ma delikatnie kokosowo – karmelowy posmak. Cukier, który uzyskiwany jest z palmy kokosowej, głownie produkowany jest w Indonezji oraz na Filipinach, gdzie już od setek lat, miejscowa ludność wykorzystuje go do słodzenia potraw. W jego składzie, znajdziemy od około 70 do 79 procent sacharozy, jak również fruktozę, glukozę, cynk, wapń, żelazo, czy też potas w niewielkiej ilości. Jednakże, elementy te występują w tym produkcie jedynie w śladowych ilościach. Zupełnie nie możemy traktować go, jako źródła witamin oraz składników mineralnych, jakie muszą znajdować się w naszej codziennej i zbilansowanej diecie. Cukier kokosowy, jest to po prostu zamiennik cukru białego, który jest nieco zdrowszy od niego.