Czym się wyróżnia cukier kokosowy?

Cukier kokosowy, uzyskujemy z orzecha kwiatostanów, które wyrastają bezpośrednio z palmy kokosowej. Łodygi kwiatostanowi, zawsze są nacinane w sposób profesjonalny, a później z nich wyciskany jest biały sok, który ma niezwykle słodki smak. Czy proces zebrania płynu może trwać ponad miesiąc, a płyn ten zbierany jest do bambusowego naczynia. Jedna palma, może dać nawet około trzysta litrów suku rocznie. Cukier kokosowy, powstaje ze świeżego soku, który zawsze musi mieć właściwe pH. Cukier ten, jest otrzymywany kiedy ciecz odparuje i po pewnym czasie, z cieczy powstanie jasnobrązowy, gęsty syrop. Później ta właśnie substancja zastyga, oczywiście możemy ją podgrzewać i następnie czekamy, aż uzyska ona konsystencję sypką. Na rynku, zadecydowanie najczęściej możemy spotkać się z cukrem, który ma postać kryształków, czy też większych kostek, które mają regularny kształt.

Cukier kokosowy i jego wartości odżywcze

W przeciwieństwie do cukru białego, w cukrze kokosowym znajdziemy niewielkie ilości witamin oraz minerałów, jak również około szesnaście aminokwasów. Ponadto w składzie cukru kokosowego, znajdziemy również fosfor, potas, cynk, żelazo, miedź, magnez, jak również taninę, a więc witaminę B1, ryboflawinę, a wiec witaminę B2, witaminę PP, zatem witaminę B2, cholinę, czyli witaminę B4 oraz pirydoksynę, więc B6 oraz kwas foliowy, jaki jest witaminą B9. Ponadto, w cukrze kokosowym, znajdziemy do tego polifenole, a więc związki, które działają kardioprotejcyjnie i mają bardzo dobry wpływ na cały nasz układ krwionośny. Cukier kokosowy, ma także w swoim składzie przeciwutleniacze, a więc substancje które mają za zadanie walczyć z wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia się. Wykryto ponadto, że w cukrze kokosowym znajdziemy niewielkie ilości fruktozy, co jest bez wątpienia jego ogromną zaletą. Musimy jednakże pamiętać, że spożycie fruktozy w ogromnych ilościach, jest szkodliwe dla zdrowia i może sprzyjać otyłości.

Cukier kokosowy i jego zastosowanie w kuchni

Cukier kokosowy obecnie jest bardzo popularny. Ma on zapach, który jest właściwy dla kokosa, charakteryzuje się nieco karmelowym posmakiem, dlatego też doskonale sprawdzi się przy słodzeniu kawy oraz różnego rodzaju deserów. Cukier kokosowy, doskonale będzie łączył się, na przykład z muffinami, ciastem, tartą, koktajlami oraz różnymi słodkimi sosami. Słodzik ten, doskonale znosi zmiany temperatury, zatem doskonale sprawdzi się, zarówno w daniach podawanych na ciemno, jak również tych podawanych na zimno.